از تبار کلاه فرنگی ها ( پرگولا )

کلاه فرنگی : ساختمان سبک و اغلب تزئینی ، اطاقک مسقف که وسط کاخ ، منازل اشرافی ، باغ ، پارک یا تفریحگاه ساخته میشود به منظور سرپناه ، سایبان و یا جنبه های تفریحی 

پرگولا چیست :

پرگولا : سایبان متشکل ازستون و داربست افقی و سقف مشبک که در فضاهای خارجی بنا نهاده می شود.
مقایسه اعجاب آور عمارت کلاه فرنگی مرسوم در ایران قدیم با پرگولای امروزه ما نشانگر سطح بالای معماری بنا از گذشته تا کنون در تاریخ ایران است.
اوایل قرن 17 از فلورانس ، قلب تپنده هنر و معماری ایتالیا واژه پرگولا در طراحی نما به کار رفت ، ساختار قوسی شکل مزین به گیاهان بالا رونده انتخاب تابستانی ، آرامش بخش و شکیل برای حیاط ویلا و حتی  پاسیو که بصورت سنتی اصولا باز و بدون دیوار ساخته میشده تا با زاویه دید گسترده تجربه شیرین تابستانی را زیر خنکای خود و سایه روشن دلپذیر آفتاب به آدمی عرضه دارد .
این نما از گذشته تاکنون به جزء تنوع درمتریال ساخت تغییر چندانی نکرده است. این امر که از همان دوران طلایی مصر ، بیش از 3000 سال پیش ، سلیقه کهن به خاطر شرایط آب و هوایی گرم یا صرفا جنبه زیبایی پرگولا را زینت بخش کاخ شاهان ، معابد و منازل نمود تا حضور امروزی پرگولا گواه بقای دائم این ساختار سبک ، زیبا و کاربردی در معماری تا سالیان سال است .
ساختار ساده ولی ظاهر لوکس و منحصر به فرد پرگولا در ترکیب با گیاهان بالارونده که به صورت خودکار از ستون ها بالا رفته و روی سقف مشبک پخش شوند و یا حتی در صورت آویزان ماندن شاخه ها رو به پایین جلوه ای بی بدیل به فضای خارجی مورد نظر شما خواهد داد.
با توجه به قابلیت ساخت در هر طرح و اندازه ، بحث انتخاب متریال ساخت با توجه به قرار گرفتن پرگولا در محیط خارجی مستلزم بررسی بیشتری میباشد .
در اینجا چند نمونه از محبوبترین گزینه ها را بررسی خواهیم کرد :

1-چوب : به خاطر زیبایی و گرمای ذاتی و ظاهر طبیعی انتخاب بدون بحث و بی رقیب در اکثر موارد است هرچند امکان رنگ کردن چوب قدرت انتخاب بیشتری به شما خواهد داد. چوب درختانی چون : ساج، ماهاگون ، سدر و صنوبر انتخابهای مناسبی برای فضای خارجی می باشند زیرا بصورت طبیعی با لایه ای محافظ از روغن پوشانده شده اند که از زوال ، فساد ، پوسیدگی ، تغییر شکل ، حشرات موذی و موریانه ها جلوگیری میکند. شایان ذکر است ترمووود با ساختار مقاومتی بالا  اینگونه نگرانی ها در خصوص چوب را کاملا از بین برده است پس میتوانید با آرامش خاطر از زیبایی استثنائی چوب در کنار دوام و مقاومت بالا استفاده نمایید.
2-فلز : هرچند به محبوبیت چوب نیست اما گاهی اوقات ظاهر را فدای مقاومت بالا یا ساختار محکم تر میکنند. اما قابل ذکر است این جا هم که مشکل فساد و زوال طبیعی در کار نیست مسئله زنگ زدگی و خوردگی فلز سر  بر می آورد که راه کاری به نام فلزگالوانیزه شدن این نگرانی را برطرف می کند که عبارت است از فرو بردن آلیاژ مادر در  مذاب فلز محافظ غیر قابل زنگ زدن  (معمولا روی)  و تشکیل یک لایه رویین محافظ . 3-پی وی سی : نوع نازک آن انتخاب مناسبی می باشد ، مشکلات چوب و فلز را ندارد و کاملا مناسب استفاده در فضای خارجی ، بدون دغدغه تعمیر و هزینه های نگهداری است.
4-آجر یا سنگ : گاهی پرگولا محل اتصال بنای اصلی با محوطه خارجی میشود و بحث هماهنگی با نمای ساختمان آجر یا سنگ را به تنها انتخاب مبدل می سازد. انتخابی که با کمترین دلشوره نگهداری و استحکام بالا پرگولا را هماهنگ با ساختمان ارائه می دهد.

منبع شرکت آریو پاسارگاد کپی برداری موجب پیگرد قانونی است .