تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم چیست و چه کاربردی دارد؟
قطعا بسیاری از افراد، تابلوسازی و تابلو مغازه را تنها با تابلو چلنیوم می‌شناسند. تابلو چلنیوم در مدتی کوتاه توانسته شهرتی بی‌نظیر را به دست آورد و این شهرت به حدی رسیده است که تقریبا از هر 10 تابلو، حداقل 7 تای آن، از جنس چلنیوم ساخته شده‌اند. از زمانی که چلنیوم پا به صنعت تابلوسازی ایران گذاشت، این صنعت را همانند یک طوفان بسیار عظیم، دگرگون کرد و توانست جایگاه بسیار مناسبی را از آن خود کند. تابلو چلنیوم دارای خواص بسیار منحصر به فردی است و به همین خاطر توانست به راحتی جای خود را در بازار رقابتی ایران پیدا کند. در حال حاضر نیز تقریبا اکثرا تابلوسازهای کشور، اقدام به تولید تابلو چلنیوم می‌کنند. اما باید بدانید که هر یک از انواع تابلو چلنیوم دارای خواص متفاوتی هستند و کاربرد منحصر به فردی نیز دارند. البته پیش از هر چیز باید در مورد کیفیت انواع مختلف چلنیوم اطلاع داشته باشید و بدانید که تفاوت قیمت تابلوهای چلنیوم از کجا به وجود می‌آید.


تاریخچه چلنیوم
پیش از اینکه بخواهیم شما را با انواع تابلو چلنیوم آشنا کنیم، باید کمی در مورد تاریخچه چلنیوم بگوییم. چلنیوم برای اولین بار در دهه 90 میلادی و حدود 30 سال پیش به بازار عرضه شد. اسپانیا را می‌توان خالق اصلی چلنیوم، این فلز منعطف و براق دانست که خاصیت چکش خواری بسیار بالایی نیز دارد. بد نیست بدانید که برای اولین بار کارخانه MCI اسپانیا توانست این ورق زیبا و پر کاربرد را تولید کند و در تیراژ بالا به بازار عرضه نماید. اما چندین سال طول کشید تا چلنیوم بتواند به ایران راه پیدا کند. نهایتا در سال 1375 بود که برای اولین بار چلنیوم به ایران وارد شد و در صنعت تابلوسازی مورد استفاده قرار گرفت. پس باید گفت که در حدود 30 سال است که تابلوسازان کشور ما از چلنیوم استفاده می‌کنند و در این مدت تغییر و تحولات زیادی شامل حال چلنیوم شده است.


چلنیوم چیست؟
در ابتدا باید بدانید که چلنیوم با تابلو چلنیوم بسیار تفاوت دارد. چلنیوم در اصل نام فلزی است که از آن در ساخت حروف برجسته چلنیوم یا همان تابلو چلنیوم استفاده می‌کنند و همان طور که اشاره کردیم، از ابتکار بسیار خارق العاده اسپانیایی‌ها به وجود آمده است. باید بدانید که چلنیوم از ترکیب آلومینیوم با استیل ساخته شده و به نوعی خواص هر دو فلز را به ارث برده است. چلنیوم دارای انعطاف پذیری آلومینیوم و براقیت استیل است و به همین دلیل توانست مورد توجه بسیاری از مشاغل مختلف صنعتی، و مخصوصا تابلوسازی قرار بگیرد. پیش از چلنیوم، از لبه‌های پلکسی یا استیل برای ساخت حروف برجسته استفاده می‌شد. ساخت لبه پلکسی و استیل و اتصال آن به لایه روی حروف برجسته، کار بسیار دشواری بود و به همین خاطر زمانی که لبه چلنیوم وارد بازار شد، سریعا توانست جایگاه خود را به خوبی پیدا کند و طرفداران بسیار زیادی را جذب خود نماید.


مزیت تابلو چلنیوم در چیست و چه تفاوتی با تابلو استیل و تابلو پلکسی دارد؟
در درجه اول باید گفت که تابلو چلنیوم، قیمت مناسب‌تری نسبت به تابلوهای استیل و تابلوهای پلکسی دارد. لبه‌های چلنیوم، قیمت پایین‌تری نسبت به لبه‌های استیل و پلکسی دارند و به همین خاطر، قیمت نهایی تابلو مغازه را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. چلنیوم دارای رنگ بندی بسیار متنوع‌تری نسبت به استیل و حتی پلکسی است و می‌توانید بین طیف رنگ‌های مختلف، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. چلنیوم بسیار انعطاف پذیر است و به همین خاطر، چرخاندن آن دور حروف برای تابلوساز بسیار ساده‌تر از استیل و یا پلکسی است. در تابلوهای پلکسی، برای چسباندن لبه و شکل دادن به آن، پلکسی را گرم می‌کردند و با استفاده از کلروفرم، آن را به رویه کار متصل می‌نمودند. از طرف دیگر برای لبه تابلو استیل، ابتدا باید آن را با گیوتین برش می‌زدند و دور حروف می‌چرخاندند. سپس با جوش قلع یا دستگاه جوش لیزر، لبه را به حروف برجسته می‌چسباندند.
اما در تابلوهای چلنیوم این مشکل به صورت کامل حل شده است. اتصال رویه پلکسی به لبه چلنیوم بسیار ساده انجام می‌شود و نیاز به ماده شیمیایی خاصی ندارد و با ترکیب چند چسب مخصوص، به سهولت قابل انجام است. از طرف دیگر انعطاف پذیری بالای چلنیوم باعث شده تا لبه، راحت‌تر دور حروف بچرخد و همین موضوع کار تابلوساز را راحت‌تر خواهد کرد. از طرفی آسان بودن ساخت حروف برجسته چلنیوم، سرعت ساخت را افزایش می‌دهد و به همین خاطر قیمت نهایی تابلو کاهش می‌یابد. پس چلنیوم را به نوعی می‌توان معجزه‌ای در صنعت تابلوسازی دانست.


تابلو چلنیوم چطور ساخته می‌شود؟
برای ساخت تابلو چلنیوم، از ترکیب پلکسی و لبه چلنیوم استفاده می‌شود. به همین منظور، ابتدا طراح، طرح حروف برجسته را با نرم افزار کورل یا اتوکد طراحی می‌کند. سپس طرح را ولد می‌کند و آن را به دستگاه برش لیزر می‌دهد. دستگاه برش، لایه روی حروف را به طرح دلخواه برش می‌دهد. حالا نوبت به انتخاب لبه چلنیوم می‌رسد. تابلوساز بر اساس انتخاب مشتری، رنگ، ضخامت و عرض لبه چلنیوم را دور پلکسی چرخانده و به آن می‌چسباند. سپس بر اساس درخواست مشتری، حروف را به انواع چلنیوم دوبل، ستاره‌ای، الماسی و غیره تبدیل می‌کنند. در نهایت نورپردازی SMD روی PVC انجام شده و حروف برجسته به آن متصل می‌شوند و تابلو حالا آماده نصب خواهد بود.


چند نوع لبه چلنیوم داریم؟
شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که به صورت کلی چند نوع لبه چلنیوم در بازار وجود دارد؟ علاوه بر برند‌های مختلفی مثل آلوراپید یا آلوتایپ و آلومند، انواع مختلفی از لبه چلنیوم در بازار وجود دارند که مشتری بر اساس نیاز خود، باید یکی از آنها را انتخاب کند. در درجه اول باید بدانید که لبه‌های چلنیوم با عرض‌های مختلف 7،9،10،11 و 13 سانتی متر به بازار عرضه می‌شوند و به نوعی عمق حروف برجسته شما را تعیین می‌کنند. اگر می‌خواهید حروف برجسته تابلو مغازه شما دارای عمق زیادی باشند، باید انواع لبه چلنیوم 11 و 13 سانتی متری را انتخاب کنید اما برای ساخت حروف کوچک، بهتر است به سراغ انواع هفت سانتی متری لبه بروید.
از طرف دیگر، رنگ بندی لبه‌های چلنیوم بسیار متنوع است و شما می‌توانید رنگ‌های مختلفی مثل طلایی، نقره‌ای، آبی، مشکی، سفید، دودی، قرمز، بنفش یا انواع رنگ‌های سفارشی را برای لبه تابلو خود انتخاب کنید. همچنین برند‌های مختلف تولید کننده لبه چلنیوم برای ایجاد ظاهری متنوع، اقدام به ایجاد طرح‌های برش خورده روی این لبه‌ها کرده‌اند که به آنها لبه پانچ گفته می‌شود. چلنیوم یک فلز است و در حالت معمولی نور را از خود عبور نمی‌دهد. به همین خاطر روی آن را به اشکال زیبا و متنوعی برش می‌دهند تا نور را از خود عبور دهد و این کار ظاهری بسیار خاص به تابلو شما می‌دهد. همچنین در مدل‌های بسیار باکیفیت، یک طلق پشت این قسمت برش خورده قرار داده‌اند، تا آب و باد به داخل حروف نفوذ پیدا نکند.


چند نوع تابلو چلنیوم در بازار وجود دارد؟
• تابلو چلنیوم ساده
• تابلو چلنیوم ساید لایت و سوپر ساید لایت
• تابلو چلنیوم الماسی
• تابلو چلنیوم ستاره‌ای
• تابلو چلنیوم دوبل
• تابلو چلنیوم نوراندریک
• تابلو چلنیوم کریستالی


با نقاط ضعف و قوت تابلو چلنیوم بیشتر آشنا شوید
در اینجا قصد داریم تا شما را با نقاط ضعف و قوت تابلو چلنیوم آشنا کنیم تا بتوانید تصمیم گیری صحیحی داشته باشید.
نقاط قوت
• قیمت بسیار مقرون به صرفه نسبت به تابلو استیل و پلاستیک
• دوام بسیار بالا
• تعمیرات ساده
• نصب راحت
• ساخت سریع
• تنوع بسیار بالا
• بسیار سبک
نقاط ضعف
• همه گیر شده و دیگر خاص به حساب نمی‌آید.
• جزء تابلوهای لاکچری محسوب نمی‌شود.


تفاوت تابلو‌های چلنیوم آریو پاسارگاد در چیست؟
زمانی که استعلام قیمت تابلو چلنیوم آریو پاسارگاد را مشاهده کنید، متوجه کمی تفاوت قیمت خواهید شد. اما باید بدانید که این تفاوت قیمت در تابلو چلنیوم آریو پاسارگاد بی دلیل نیست. اگر کمی در بازار مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت تابلوی یک مغازه تحقیق کنید، خواهید دید که تفاوت قیمت بسیار زیادی بین برند‌های مختلف وجود دارد. آریو پاسارگاد همواره در تلاش بوده تا از بهترین متریال در ساخت تابلوهای خود استفاده کند و به این طریق کیفیت ساخت و دوام تابلوهای خود را افزایش دهد. تا به امروز، آریو پاسارگاد از بهترین پلکسی با ضخامت 3 میلی متر استفاده کرده که ساخت برند سامپکس تایوان یا چوچن بوده است. همچنین این شرکت در ساخت تابلو‌های خود از چلنیوم 5 میل آلوراپید اسپانیا کمک می‎‌گیرد که به جرات می‌توان گفت بهترین لبه چلنیوم موجود در بازار به شمار می‌آید.
آریو پاسارگاد حتی در ساخت تابلو خود از PVC 10 میلی متر استفاده می‌کند که بهترین نوع PVC محسوب می‌شود و دوام بسیار بالایی دارد. تمام SMD‌ های آریو پاسارگاد کره‌ای و متعلق به شرکت کروز یا پرمیوم هستند و حداقل دو سال گارانتی ضمانت شده دارند. در ضمن شایان ذکر است که آریو پاسارگاد از بهترین نوع کامپوزیت آلومکس مخصوص نمای ساختمان به عنوان پس زمینه کار استفاده می‌کند تا بتواند دوام و کیفیت تابلو خود را با خیال آسوده تضمین کند.
قطعا زمانی که به دنبال سفارش تابلو چلنیوم برای مغازه خود باشید، همه تابلوسازها مدعی خواهند بود که از همین متریال‌ها استفاده می‌کنند. اما شما می‌توانید در هر لحظه، آزادانه از دفتر و کارگاه آریو پاسارگاد بازدید کنید و از نزدیک شاهد حضور این برند‌ها در تابلوهای آریو پاسارگاد باشید. البته متاسفانه به تازگی تحریم‌های اقتصادی بسیار شدت پیدا کرده‌اند و همین موضوع ورود برخی از برند‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. به همین خاطر آریو پاسارگاد در تلاش است تا با استفاده از روابط خود، برند‌های جایگزینی را بیابد تا آسیبی به کیفیت همیشگی او وارد نشود. در ضمن به یاد داشته باشید که نصاب‌های آریو پاسارگاد، استخدام دائم مجموعه هستند و به صورت پروژه‌ای همکاری نمی‌کنند و به همین خاطر تسلط بسیار خوبی بر کار خود دارند. علاوه بر آن، این مجموعه از طراحان بسیار حرفه‌ای تابلوساز استفاده می‌کند. این طراحان قادرند تا پیش از نهایی شدن طرح تابلو، آن را با استفاده از طرح سه بعدی، دقیقا مشابه واقعیت به شما نشان دهند تا بتوانید تصور خوبی از طرح نهایی پروژه خود داشته باشید. زمانی که این تفاوت‌ها را در نظر بگیرید، خواهید دید که قیمت آریو پاسارگاد بسیار مقرون به صرفه‌تر نیز هست.

لیست قیمت تابلو چلنیوم و لتر مکس شرکت تابلوسازی آریو پاسارگاد
حروف برجسته چلنیوم لبه طلایی و نقره ای آلوراپید اسپانیایی و پلکسی سامپکس و SMD ​پرمیوم کره ای و PVC 10 میل
ردیف نوع کالا قیمت واحد (تومان)
1 تهیه و ساخت ​تابلو چلنیوم آلوراپید اسپانیایی 2​5​5.000
2 نصب حروف چلنیوم متر طول دور حروف 25.000
3 حمل حروف ساخته شده تا محل پروژه رایگان
از قطر قلم 12 سانتیمتر به بالا، به ازای هر 4 سانتیمتر افزایش مبلغ ​150.000 ریال به هر متر محیط افزوده می شود.


حروف چلنیوم لبه مشکی، سبز، قرمز و آبی آلوم تیپ و پلکسی ییرلانگ و SMD تایوانی و PVC 10 میل کره
ردیف نوع کالا قیمت واحد (تومان)
1 تهیه و ساخت حروف چلنیوم آلوم تیپ تایوان هر متر محیط 240.000
2 نصب تابلو چلنیوم هر متر طول دور حروف برجسته
35.000
3 حمل حروف ساخته شده تا محل پروژه رایگان
از قطر قلم 12 سانتیمتر به بالا، به ازای هر 4 سانتیمتر افزایش مبلغ ​150.000 ریال به هر متر محیط افزوده می شود.


حروف چلنیوم لتر مکس طلایی و نقره ای 3 خط و تک خط تایوانی درجه 1
ردیف نوع کالا قیمت واحد (تومان)
1 تهیه و ساخت حروف لترز نقره ای و طلایی 3 خط هرمتر محیط 2​​95.000
2 نصب حروف چلنیوم لترمکس هر متر طول دور حروف 35.000
3 حمل حروف ساخته شده تا محل پروژه رایگان
از قطر قلم 12 سانتیمتر به بالا، به ازای هر 4 سانتیمتر افزایش مبلغ 150.000 ریال به هر متر مربع ​محیط می شود.

✔ کسورات قانونی شامل موارد بالا نمیگردد و در صورت ارائه فاکتور رسمی 10 درصد به قیمت کل اضافه میگردد
✔ آدرس : فلکه اول تهرانپارس – ابتدای خیابان گلبرگ – پلاک 20 – جنب برگر لند - طبقه چهارم - واحد 6
✔ تلفن مستقیم مشاور و فروش :  ​376 74 021           تلفکس : 76702327 - 77297334          همراه : 09124277076