ترمووود

تاریخچه پیدایش ترمووود در صنعت چوب 

چوب یکی از اولین موادی است که بطور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است. از این رو تاریخ استفاده از آن به زمانهای خیلی دور می رسد با آنکه انسان اولیه پناهگاه زندگی خود را از غارنشینی آغاز کرد ولی از چوب پیش از سایر مواد استفاده نمود.

فرآیند ترموود چیست؟

ترمووود فرآیند خشک کردن چوب با حرارت همراه با بخار آب و گردش هوا می باشد. مغز چوب در این فرآیند به دمایی بین ۱۸۵ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد رسیده و بسته به نوع گونه چوب، ضخامت و رطوبت اولیه آن معمولا بین ۴۸ تا ۱۴۴ ساعت به طول می انجامد. با استفاده از این روش عمده نکات منفی استفاده از چوب تقریبا از بین می روند به دلیل دمای بالایی که به ترمووود وارد می گردد زنجیره های سلولزی شکسته شده، اسیدها تجزیه شده از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک شده و محیط رشد برای هر گونه قارچ یا کپک از بین می رود بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد در فرآیند ترمووود، ابتدا میزان رطوبت چوب به صفر درصد کاهش داده می شود و در انتهای فرآیند به حدود۴ تا ۶ درصد رسانده می شود  با این روش، چوب در مقابل تاب برداشتن، تغییر ابعاد و حرکت مقاوم می گردد.

فاز اول افزایش دمای چوب : 

دمای چوب به سرعت با استفاده از گرما و بخار آب به حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد رسانده می شود. سپس به آرامی دمای چوب به ۱۳۰ درجه سانتی گراد افزایش داده می شود. از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن سطح چوب در طول فرآیند بهره گیری می شود همچنین بخار آب مانع فعل و انفعالات شیمیایی درون چوب می گردد. رطوبت داخل ترمووود در این فاز به حدود صفر می رسد.

فاز ​دوم تغییرات ترمو : 

در این مرحله دما به حدود ۱۸۵ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد افزایش می یابد میزان افزایش بستگی به رده ترمووود داشته و زمانی که به دمای مورد نظر رسید حدود ۲ الی ۳ ساعت در این دما نگه داشته می شود. بخار آب مانع آتش گرفتن چوب در دمای بالا شده و همچنین مانع فعالیت شیمیایی نیز می گردد.

فاز ​سوم خنک کردن :

در این مرحله با پاشیدن آب بر روی چوب ها دمای آنها کاهش یافته و این امر تا رسیدن چوب به رطوبت مورد نظر ادامه پیدا میکند چوب به عنوان ماده اولیه می تواند سبز و یا خشک شده باشد اگر فرآیند با چوب سبز آغاز شود، می توان چوب را در یک فاصله زمانی بسیار کوتاه خشک نمودفرآیند ترمو چوب برای انواع گونه های سوزنی و پهن برگ مناسب بوده و تنها لازم است برای هر گونه خاص تنظیمات مناسب در سیستم اعمال گردد. از ترمووود میتوان برای ساخت آلاچیق و پرگولا و روف گاردن استفاده نمود که جلوه ای بسیار زیبا و طبیعی به مکان شما می دهد.

نرم چوب ها :

اغلب از درختان سوزنی برگ مانند کاج یا صنوبر بدست می آیند. درختان کاج فنلاند از بهترین انواع چوب های کاج در جهان هستند، زیرا شرایط اقلیمی خاص منطقه نیمه قطبی فنلاند به گونه ای است که زمستان های بلند و تابستان های کوتاه دارد و درختان تنها دوماه از سال فرصت رشد دارند؛ رطوبت خاک بسیار بالاست و در تابستان ها در شرایط ایده آلی برای یک جنگل قطبی وجود دارد. به علت کوتاه بودن تابستان درختها فقط فرصت دارند به سمت آفتاب و مستقیم حرکت کنند؛ در نتیجه درختان بسیار صاف و مستقیم به طور عمودی رشد می کنند. این امر باعث می شود درختان کاج فنلاندی بسیار مناسب برای تهیه الوار باشند.

سخت چوب ها :

چوب های مربوط به درختان پهن برگ هستند که مشهورترین آنها چوب ون یا اش است. این درختان در زمستان برگریز هستند و در بهار برگ های جدید آن ها رشد می کند. این چوب ها دارای دانسیته چگالی یا فاصله مولکولی کمتری هستند و به علت نداشتن گره های مرکزی از بافت خاصی برخوردارند که بسیار زیباست.

آرامش زیر سایه طبیعت آلاچیق

آرامش مطلق در فضای حیاط، ویلا یا باغ شما، بعد از ظهرهای گرم و کسالت آور تابستان یا شب های بلند زمستان را به خاطراتی شیرین در کنار اعضای خانواده یا دوستان مبدل می کند. آلاچیق فضای دوستانه که با چیدمان و قرار دادن مبلمان و المان های تزئینی آرامش را برای شما به ارمغان می آورد، از گذشته تا کنون جایگاه خود را دوشادوش بنا حفظ کرده است و با وجود تنوع ظاهری و متریالهای ساخت گوناگون هنوز هم ظاهر سنتی و چوبی آن طرفداران خاص خود را دارد. محافظت در برابر اشعه های مضر ماوراء بنفش خورشید، آب و هوا چه برف و باران چه باد و گرد و غبار، معمولا پوشیده از گیاهان در هم پیچیده است که رایحه و عطر خوشی در طول سال پراکنده سازد. و برخلاف پرگولا مسقف است تا در برابر باران هم مقاوم باشد، عایق آب بودن آن نکته حائز اهمیت است حتی اگر سقف آن شیروانی مانند نباشد سیستم جذب آب را روی سقف آلاچیق لحاظ می کنند. در انواع مختلف چوبی، آجری، سنگی، پلی کربنات، شیشه ای و فلزی ساخته میشود. لایه ای از ملینکس روی انواع چوبی آن استفاده میشود تا مانع رنگ پریدگی آن و مبلمان و وسایل داخل آلاچیق بر اثر نور خورشید شود. مدل ثابت آن برای استفاده در منازل توصیه می گردد علت واضح است: استواری و عدم جا به جایی بر اثر باد شدید و طوفان در پاره ای مواقع انواع سبک و متحرک آن در رستوران ها یا فضاهای باز استفاده می شود که حالت تزئینی دارد. گزینه چوبی آلاچیق بی شک رتبه نخست محبوبیت را دارد و این از اعجاز قدرت جذب، زیبایی و گرمای ذاتی چوب است. نوع شیشه ای آن هم به خاطر شفافیت و گستره  دید وسیعی که به ما میدهد بسیار دلنشین است و و حتی هنگام ریزش باران صدای  کمتری نسبت به مدل پلی کربناتی ایجاد می کند. اما نوع پلی کربناتی آلاچیق هم دوستداران خود را به خاطر فواید بیشمارش دارد.
و اما پلی کربنات چیست ؟ از خانواده پلاستیک ها، سخت ترین ماده شفاف جایگزین شیشه با مقاومت بالاتر، وزن کمتر، عایق حرارت، مانع هدر رفتن انرژی، ضد ضربه یا، شکستگی و خش، انعطاف پذیر و ضد حریق پس از انتخاب متریال مورد نظر خود به این نکات توجه کنید که فضا سازی آلاچیق بهتر است کنار آبنما، استخر یا حتی برکه های کوچک تزئینی باشد، المانهای کاربردی  نظیر مبلمان، اجاق، سیستم نور و .... بسته به سلیقه شخصی شما تهیه و چیده خواهند شد. در پایان استتار با گیاهان سرسبز رونده استراحتگاه دنج و راحت شما را در تابستان خنک و مطبوع  خواهند کرد. با روشن کردن اجاق سنگی یا آجری در زمستان هم میتوانید لذت مصاحبت با عزیزان و دوستان خود را با فنجانی چای صد چندان سازید. شرکت آریو پاسارگاد با سالها تجربه در تولید و ساخت المانهای ساختمانی تا پایان پروژه های ساختمانی همقدم با شما خواهد ماند.

پرگولا چیست :

کلاه فرنگی یا pergolas : ساختمان سبک و اغلب تزئینی، اطاقک مسقف که وسط کاخ، منازل اشرافی، باغ، پارک یا تفریحگاه ها ساخته میشود به منظور ایجاد سرپناه، سایبان و یا جنبه های تفریحی و همچنین زیبایی بنا بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

پرگولا : سایبان متشکل ازستون و داربست افقی و سقف مشبک که در فضاهای خارجی بنا نهاده می شود. مقایسه اعجاب آور عمارت کلاه فرنگی مرسوم در ایران قدیم با پرگولای امروزه ما نشانگر سطح بالای معماری بنا از گذشته تا کنون در تاریخ ایران است. اوایل قرن 17 از فلورانس، قلب تپنده هنر و معماری ایتالیا واژه پرگولا در طراحی نما به کار رفت، ساختار قوسی شکل مزین به گیاهان بالا رونده انتخاب تابستانی، آرامش بخش و شکیل برای حیاط ویلا و حتی پاسیو که بصورت سنتی اصولا باز و بدون دیوار ساخته میشده تا با زاویه دید گسترده تجربه شیرین تابستانی را زیر خنکای خود و سایه روشن دلپذیر آفتاب به آدمی عرضه دارد. این نما از گذشته تاکنون به جزء تنوع درمتریال ساخت تغییر چندانی نکرده است. این امر که از همان دوران طلایی مصر، بیش از 3000 سال پیش، سلیقه کهن به خاطر شرایط آب و هوایی گرم یا صرفا جنبه زیبایی پرگولا را زینت بخش کاخ شاهان، معابد و منازل نمود تا حضور امروزی پرگولا گواه بقای دائم این ساختار سبک، زیبا و کاربردی در معماری تا سالیان سال است. ساختار ساده ولی ظاهر لوکس و منحصر به فرد پرگولا در ترکیب با گیاهان بالارونده که به صورت خودکار از ستون ها بالا رفته و روی سقف مشبک پخش شوند و یا حتی در صورت آویزان ماندن شاخه ها رو به پایین جلوه ای بی بدیل به فضای خارجی مورد نظر شما خواهد داد. با توجه به قابلیت ساخت در هر طرح و اندازه، بحث انتخاب متریال ساخت با توجه به قرار گرفتن پرگولا در محیط خارجی مستلزم بررسی بیشتری میباشد.

در اینجا محبوبترین نوع پرگولا را بررسی خواهیم کرد :

پرگولای چوبی با ترمووود : به خاطر زیبایی و گرمای ذاتی و ظاهر طبیعی انتخاب بدون بحث و بی رقیب در اکثر موارد است هرچند امکان رنگ کردن چوب قدرت انتخاب بیشتری به شما خواهد داد. چوب درختانی چون : ساج، ماهاگون، سدر و صنوبر انتخابهای مناسبی برای فضای خارجی می باشند زیرا بصورت طبیعی با لایه ای محافظ از روغن پوشانده شده اند که از زوال، فساد، پوسیدگی، تغییر شکل، حشرات موذی و موریانه ها جلوگیری میکند. شایان ذکر است ترمووود با ساختار مقاومتی بالا اینگونه نگرانی ها در خصوص چوب را کاملا از بین برده است پس میتوانید با آرامش خاطر از زیبایی استثنائی چوب در کنار دوام و مقاومت بالا استفاده نمایید.