نمای لوور یا شیدر آلومینیومی

امروزه معماران بخش نمای ساختمان در تلاشند تا بتوانند زیباترین طرح ها و ایده ها را در بخش نمای ساختمان به اجرا برسانند. از آنجاییکه کشور ایران دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد و تابش نور خورشید به صورت مستقیم است معماران را به این فکر انداخت تا محصولی ارائه نمایند که امکان کم کردن تابش مستقیم نور خورشید را فراهم نماید. لوور آلومینیومی یا لوور دوکی شکل که با قالب های در اندازه های متفاوت تولید میگردد به صورت ثابت و متحرک و با یراق منقاری و خورشیدی به سازه نمای ساختمان متصل میگردد. در طراحی لوور های آلومینیومی سه حالت تعبیه گردیده تا بهترین حالت ممکن تنظیم گردد. لوورهای دوکی شکل و لوورهای کامپوزیتی و مستطیل شکل هم امروزه در صنعت نمای ساختمان کاربرد فراوانی دارند. شرکت آریو پاسارگاد اولین پروژه اجرای نمای لوور آلومینیومی خود را در شهر سمنان و پروژه سرپرستی شعب استان سمنان در سال 1390 اجرا نمود لوور های آلومینیومی به کار گرفته شده در پروژه های اجرای نمای ساختمان غالبا" از شرکت های تولید آلومینیوم داخلی تهیه میگردد. از نظر کمی و کیفی آلومینیوم تولیدی کارخانه های ایرانی در رده های بالای جهانی قرار دارد. لوور آلومینیومی قابلیت اجرا به صورت افقی و عمودی را دارد همچنین لوور ها از نظر ظاهر انواع متفاوتی دارند البته کاربرد همگی یکسان است ولی از نظر طراحی متفاوت هستند یکسری از معماران برای ساختمان ها در مکان های متفاوت از قالب های اختصاصی استفاده می نمایند. پر کاربردترین لوور های حال حاضر صنعت نمای ساختمان ایران لوور های دوکی شکل می باشند که به شیدر یا سایبان ​هم معروف هستند. قطر لوور دوکی از 100 تا 400 میلیمتر می باشد. آلیاژ آلومینیوم آن 6063 است و تاثیرات تشعشات نور خورشید را تا 80% کاهش می دهند و باعث جلوگیری از اتلاف انرژی تا 30 % میشوند. لوور دوکی تشکیل شده از سه قطعه اصلی که با اتصال به سازه نگهدارنده نما مجموعه لوور آلومینیومی را شکل می دهند. قطعه متصل به سازه، خورشیدی نام دارد که دارای دندانه ای چرخ دنده ای می باشد. این قطعه نقش تنظیم لوور ها از صفر درجه تا 5.22 و حداکثر 5.67 را امکان پذیر میسازد. قطعه منقاری با دندانهای که در قسمت انتهایی دارد نقش نگهداری قطعه اصلی و متصل نمودن لوور به خورشیدی را فراهم می نماید. مقطع دوکی آلومینیومی که روی منقاری قرار گرفته و کلیات لوور آلومینیومی را تشکیل می دهند.

سیستم اجرای لوور آلومینیومی به صورت ثابت

سیستم نصب لوور آلومینیومی به صورت ثابت به جهت صرفه اقتصادی و کاربرد فراوان و امکان نصب مستقیم بر روی شیشه، نمای کامپوزیت و یا هر نوع نمای ساختمان دیگری معماران زیادی را مجاب به استفاده از این سیستم نموده است.

سیستم اجرای لوور آلومینیومی به صورت متحرک

اجرای لوور آلومینیومی به صورت متحرک با استفاده از ریموت و یا سوئیچ کاملا به صورت اختصاصی انجام می پذیرد. این روش با استفاده از تکنولوژی جدید و قطعات و اتصالات کاملا اختصاصی به مشتریان ارائه میگردد و برای هر پروژه نیاز به طراحی و دیتایل نصب متفاوت می باشد.

 لوور مکعبی و لوور کامپوزیتی

انواع دیگر لوور در صنعت نمای ساختمان لوور مکعبی و لوور کامپوزیتی می باشند. ساختار لوور مکعبی از آلومینیوم می باشد و لوور کامپوزیتی هم از ورق کامپوزیت به صورت باکس شده تهیه میگردد و تمامی قابلیت های نمای کامپوزیت را دارا می باشد.