تابلو پلکسی

نئون پلاستیک/تابلو پلکسی/تابلو پلاستیک در تابلوساز حرفه ای 

شاید بارها برایتان پیش آمده زمانیکه برای سفارش تابلو سردرب برای مغازه یا فروشگاه خود به تابلوسازی مراجعه کرده اید نام تابلو پلکسی یا همان نئون پلاستیک ، تابلو پلاستیک به گوش شما خورده است. شاید از نظر ظاهری هم یک تصور کلی در مورد این سبک تابلو داشته باشید. اما آیا واقعا می‌دانید از چه ​متریالی برای ساخت تابلو پلاستیک استفاده می‌شود؟ اصلا تابلو پلکسی در مقایسه با تابلوهای دیگر چه مزایا و چه معایبی دارد؟ قیمت تابلو پلکسی چقدر است؟ چرا اکثر افراد از تابلو پلکسی استفاده می‌کنند؟ تابلو پلاستیک یا همان تابلو پلکسی یکی از محبوب‌ترین و البته قدیمی‌ترین ​انواع تابلو محسوب می‌شود که طرفداران بسیار زیادی نیز در ایران دارد. در اینجا قصد داریم تا شما را به صورت کامل با انواع تابلو پلکسی، روش ساخت و متریال‌هایی که در آن استفاده می‌شود آشنا کنیم تا بتوانید با اطلاعاتی جامع اقدام به سفارش تابلو پلاستیک نمایید.

تاریخچه ورق پلکسی
ورق پلکسی برای اولین بار در سال 1928 ​تولید شد و در سال 1933 به تولید انبوه رسید و انواع مختلف آن به مرور زمان به بازار عرضه شد. باید بدانید که پلکسی در حدود 60 سال است که به بازار ایران عرضه شده و دوران استفاده از آن به پیش از پهلوی دوم باز می‌گردد. در ابتدا از ورق‌های پلکسی به عنوان تابلوهایی استفاده می‌کردند که فاقد نورپردازی بود. به تدریج انواع نئون وارد ایران شد و توانست برای بار دوم، صنعت تابلوسازی ایران را متحول کند. گاز نئون درون شیشه با پودر رنگی یا رنگ قرمز با تابلوهای پلکسی ترکیب شدند تا ظاهری بسیار زیبا را به دست بیاورند. این روند تا سالیان سال به همین شکل ادامه داشت تا لامپ‌های دیگری مثل لامپ‌های SMD به بازار عرضه شدند و توانستند به صورت کلی سیستم نورپردازی تابلو‌های مغازه را متحول کنند. پس در مورد تابلو نئون پلاستیک باید گفت که این تابلو، به عنوان قدیمی‌ترین تابلو در ایران محسوب می‌شود.

پلکسی چیست؟
تا به اینجای کار تنها در مورد نام و تاریخچه پلاستیک و پلکسی صحبت شده، اما آیا واقعا می‌دانید پلکسی چیست و چطور به وجود می‌آید؟ اصلا تفاوت پلکسی با پلاستیک در چیست؟ پلکسی یک نوع پلیمر است که پایه اصلی آن را پلی کربنات شفاف تشکیل می‌دهد. پلکسی نسبت به پلاستیک بسیار شفاف‌تر است و می‌تواند در برخی موارد تا حدود 95 درصد نور را از خود عبور دهد که همین مساله باعث شده تا گزینه مناسبی برای ساخت تابلو مغازه باشد. با استفاده از نور پردازی داخل تابلو ​پلکسی میتوانید کاری کنید تا تابلو مغازه شما در شب نیز بدرخشد و جلوه خود را از دست ندهد‌. از نظر ​شفافیت، پلکسی را می‌توان با شیشه مقایسه کرد و از نظر ظاهری ما را به یاد پلاستیک می‌اندازد. ورق پلکسی در حقیقت از ترکیب شیشه و پلاستیک به وجود آمده و همانند شیشه شفاف اما مثل پلاستیک مقاوم و ضربه پذیر است. به سادگی نمی‌شکند و مقاومت بسیار بالایی دارد، همچنین در رنگ‌های بسیار متنوع و ضخامت‌های مختلفی ساخته می‌شود. البته باید بدانید که بسیاری از افراد، ورق های پلکسی را به ورق های اکریلیک نیز می‌شناسند.

مزیت اصلی تابلو پلکسی
برای پاسخ به این سوال باید از خودتان بپرسید که تابلو شما در چه شرایطی قرار دارد و چه معیارهایی باید داشته باشد؟ تابلو مغازه به صورت دائمی در معرض نور خورشید، سرما، گرما، باد، باران و حتی باران اسیدی است و ممکن است در اثر باد شدید، سنگ‌های مختلف به آن برخورد کنند. به همین خاطر، در درجه اول، تابلو مغازه باید از متریال بسیار مقاوم ساخته شود تا بتواند در مقابل این همه عوامل طبیعی، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهد. از طرف دیگر، تابلو مغازه باید قابلیت نورپردازی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین عواملی که به واسطه آن، تابلوساز حرفه ای تلاش می‌کند تا توجه مشتری را به یک تابلو جلب کند، نورپردازی بسیار هنرمندانه و خلاقانه است. پس نتیجه اینکه تابلو سردرب مغازه باید قابلیت نورپردازی داشته باشد و در مقابل عوامل طبیعی مختلف، از خود مقاومت بسیار زیادی نشان دهد. اگر به تابلو نئون پلاستیک دقت کنید، خواهید دید که این ​تابلو هر دو ​مزیت را دارا می باشد. این یعنی هم می‌تواند نور را به خوبی از خود عبور دهد و هم مقاومت بسیار زیادی در مقابل عوامل طبیعی مثل سرما، گرما، باد و باران دارد. از طرف دیگر، حروف ساخته شده از جنس پلکسی، بسیار سبک هستند و لازم نیست که نگران افتادن آنها در اثر وزن زیاد باشید. همچنین پلکسی دارای تنوع رنگ بسیار زیادی است و یک تابلوساز حرفه ای می‌تواند با توجه به روانشناسی رنگ‌ها و سلیقه کارفرما، از رنگ‌های مختلف پلکسی برای زیباتر کردن تابلو مغازه استفاده کند.

تابلو پلکسی ​چگونه ساخته می‌شود و چرا برای ساخت تابلو پلاستیک به تابلوساز ​حرفه ای نیاز دارید؟
تا به اینجای مقاله شرح تابلوی نئون پلاستیک در مورد مزایای ورق پلکسی صحبت کردیم و اینکه این ورق چقدر می‌تواند برای تابلوسازی مفید واقع شود. اما بد نیست بدانید این مساله تا زمانی صادق است که یک تابلوساز ​حرفه ای، تابلو پلکسی را ساخته باشد. ساخت تابلو پلکسی بسیار دشوار است و نیاز به سالیان سال تجربه و دقت بسیار بالا دارد. اگر تابلو پلکسی به خوبی ساخته نشود، اصلا مقاومت نخواهد داشت و در مقابل سرما و گرما، دچار آسیب دیدگی می‌شود. برای ساخت تابلو ​پلاستیک، طراح تابلو ساز حرفه ای ابتدا کار طراحی تابلو را در برنامه کورل به صورت وکتور انجام می‌دهد. سپس آن را ​با خروجی دی ایکس اف خروجی گرفته تا توسط نرم افزار دستگاه برش لیزر پلاستیک لود شود. ​با برش لیزر روی ​ورق خام پلکسی مرحله اول کار به اتمام می‌رسد. در مرحله دوم، نوبت به ایجاد لبه دور حروف ​برش خورده می‌رسد که سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش کار محسوب می‌شود. برای اتصال دو متریال از جنس پلکسی به هم، اصلا نمی‌توان از چسب استفاده کرد و تنها راه حل، کلروفرم خواهد بود. کلروفرم ماده شیمیایی است که استنشاق آن میتواند انسان را بیهوش ​کند. این ماده شیمیایی حلال پلکسی است که مصارف گسترده ای در تابلوسازی دارد و تابلوسازان از این ماده برای ساخت انواع تابلو بهره میبرند. اگر به پلکسی بیش از حد گرما داده یا از ​مقدار ​مجاز کلروفرم بیشتر استفاده شود، پلکسی خاصیت اکریلیک خود را از دست داده و تبدیل به یک طلق پلاستیک شکننده می‌شود که نور دهی آن نیز خوب نخواهد بود و باعث کدر یا سیاه شدن ورق پلکسی میگردد. شاید این مساله در ظاهر توسط افراد غیر متخصص قابل تشخیص نباشد. اما در مرور زمان و البته در کوتاه مدت، ترک‌های ریز و درشتی روی حروف ایجاد شده و همین موضوع باعث ​از بین رفتن زود هنگام تابلو پلکسی شما می‌شود. ​با ​این توضیحات دقیق و کارشناسی، ساخت تابلو پلاستیک را باید حتما به تابلوسازی حرفه‌ای واگذار کنید.

چند نوع تابلو پلکسی در بازار داریم ؟
• تابلو پلکسی ساده
• تابلو پلکسی دوبل
• تابلو پلکسی ستاره‌ای
• تابلو پلکسی الماسی
• تابلو پلکسی کریستالی
• تابلو پلکسی لبه کنش کاف
• تابلو پلکسی لبه هندی

با نقاط قوت و ضعف تابلو پلکسی بیشتر آشنا شوید
تابلو مغازه قیمت نسبتا زیادی دارد و اینطور نیست که شما پس از نصب بخواهید آن را ​مجدد ​تغییر ​دهید. به همین خاطر، باید پیش از سفارش، به خوبی تصمیم بگیرید و بر نقاط قوت و ضعف تابلو انتخابی خود، شناخت کافی داشته باشید. به همین خاطر در اینجا قصد داریم تا نقاط قوت و ضعف تابلو پلکسی را به شما معرفی کنیم.


نقاط قوت


• دوام بسیار بالا
• مناسب برای ساخت حروف بسیار کوچک
• تا 95 درصد نور را از خود عبور می‌دهد و برای نورپردازی مناسب است.
• ظاهری بسیار شیک، کلاسیک و زیبا دارد.
• برای تمامی مشاغل مناسب است.
• رنگ بندی بسیار متنوعی دارد.
• همه پسند است.
• وزن بسیار کمی دارد.
• هر طرحی را می‌توان با پلکسی اجرا کرد.

نقاط ضعف


• نسبت به سایر تابلوها گران قیمت تر است.
• برای ساخت آن تنها باید به تابلوسازی حرفه ای و ماهر مراجعه کنید.

تفاوت تابلوهای پلکسی آریو پاسارگاد در چیست؟
بی شک زمانی که قصد سفارش تابلو برای مغازه خود را دارید، به دنبال شرکت‌های مختلف تابلوسازی می‌گردید و از آنها می‌خواهید تا پیش از شروع همکاری، برای شما پیش فاکتور ارسال نمایند و به این واسطه، یک برآورد هزینه نسبتا دقیق برای شما انجام دهند. زمانی که پیش فاکتور را کنار پیش فاکتور تابلوسازی‌های دیگر قرار دهید، ممکن است تفاوت قیمتی را مشاهده کنید که برای شما عجیب باشد. انگلیسی‌ها یک ضرب المثل بسیار قدیمی دارند و در آن بیان می‌کنند که هنوز آنقدر ثروتمند نشدم که جنس ارزان قیمت بخرم! این مساله دقیقا در مورد تفاوت قیمتی تابلو‌های پلکسی آریو پاسارگاد با سایر همکاران صدق می‌کند. این کاملا به شما بستگی دارد که سود لحظه‌ای یا سود در مدت زمان را در نظر داشته باشید. در حال حاضر برند‌های مختلفی از ورق پلکسی در بازار وجود دارد. بسیاری از این برند‌ها متفرقه هستند و کیفیت بسیار پایینی دارند. این در حالی است که آریو پاسارگاد از بهترین ورق های پلکسی حال حاضر بازار یعنی چوچن، سامپکس و ییرلانگ استفاده می‌کند و شما می‌توانید برای اثبات این موضوع، به کارگاه مراجعه کنید. همچنین باید بدانید ورق های پلکسی مختلف با ضخامت‌های متفاوت در بازار وجود دارند که افراد غیر متخصص اصلا قادر به تشخیص تفاوت بین ورق های نازک و ضخیم نخواهند بود. اما به ​مرور زمان، ورق های نازک سریعا ترک بر می‌دارند و ​تابلو شما به تدریج می‌شکند و درست به همین خاطر است که آریو پاسارگاد از ورق‌های ضخیم استفاده می‌کند. آریو پاسارگاد ​با ​بیش از ​21 سال تجربه در زمینه تولید انواع تابلو مغازه و از بهترین ​مجموعه های ​تابلوسازی در ایران تابلوهای با دوام بسیار بالا تولید میکند. شما با کمی تحقیق می‌توانید به سراغ مغازه‌هایی بروید که جزو رزومه کاری تابلوسازی آریو پاسارگاد هستند و در مورد کیفیت و دوام تابلوهای ساخته شده توسط ما تحقیق کنید تا با خیال آسوده ​سفارش ساخت تابلو خود را انجام ثبت کنید.

لیست قیمت تابلو پلکسی شرکت تابلو سازی آریو پاسارگاد
تابلو تمام پلاستیک یا نئون پلاستیک (ترکیبی-ساده)
ردیف نوع کالا قیمت واحد (ریال)
1 تهیه و ساخت تابلو پلاستیک هندی با SMd (هر متر محیط) 2​950.000
2 تهیه و ساخت تابلو پلاستیک (هر متر محیط) 1950.000
3 نصب تابلو پلکسی (هر متر طول دور حروف) 450.000
4 حمل تابلو ساخته شده تا محل پروژه 2500.000
از قطر قلم 8 سانتیمتر به بالا، به ازای هر 4 سانتیمتر افزایش مبلغ 200.000 ریال به هر متر مربع افزوده می شود .


حروف تمام پلکسی لبه کنشکاف ​با ورق سامپکس و ییرلانگ تایوان
ردیف نوع کالا قیمت واحد (ریال)
1 تهیه و ساخت تابلو پلکسی سوئدی (هرمتر محیط) 2900.000
2 نصب ​تابلو پلکسی (هر متر طول دور حروف) 450.000
3 حمل حروف ساخته شده تا محل پروژه 2500.000
از قطر قلم 8 سانتیمتر به بالا، به ازای هر 4 سانتیمتر افزایش مبلغ 200.000 ریال به هر متر مربع افزوده می شود .


حروف پلاستیک مدرن (پلکسی دوبل ، وگاسی ، پانچ ، الماسی ، پیکسلی و ... )
ردیف نوع کالا قیمت واحد (ریال)
1 تهیه و ساخت حروف ترکیبی و پانچ الماسی (هر متر محیط) 4200.000
2 تهیه و ساخت حروف پلاستیک وگاسی (هر متر محیط) 5300.000
3 تهیه و ساخت ​تابلو پیکسلی و برنامه ای پلکسی ( هر متر محیط) 8500.000
4 نصب تابلو پلکسی ترکیبی پانچ (هر متر محیط) 450.000
5 برش و نصب پلکسی دوبل 6 میل و 3 میل بدون نور (هر متر محیط) 1550.000
از قطر قلم 8 سانتیمتر به بالا، به ازای هر 4 سانتیمتر افزایش مبلغ 200.000 ریال به هر متر مربع افزوده می شود .