تابلو با چوب ترمووود
 

تابلو ترموود چیست و چه کاربردی دارد؟

قطعا بارها و بارها در کوچه و خیابان با تابلوهای مغازه‌هایی برخورد کرده‌اید که زمینه چوبی بسیار زیبایی دارند. برخی از افراد به این تابلوها، تابلوهای چوبی و برخی دیگر تابلوهای زمینه چوب می‌گویند. اما نام اصلی این تابلوها، تابلو ترموود است. تابلو ترموود نوعی از تابلو محسوب می‌شود که در ساخت آن از زمینه چوب ترموود استفاده شده است. این نوع تابلوها ظاهر بسیار زیبایی دارند و حس طبیعت دوستی و سادگی را به ما منتقل می‌کنند. شما می‌توانید در اصناف و کسب و کارهای گوناگون از تابلو ترموود استفاده نمایید. تابلو ترموود کاربرد بسیار زیادی در مشاغل مختلف دارد و می‌تواند ظاهر سردرب کسب و کار شما را به صورت کامل دگرگون کند. اما آیا این نوع چوب در مقابل باران، سرما و گرما مقاوم است و به اصطلاح طبله نمی‌شود؟ اصلا قیمت تابلو ترموود چقدر است؟ چرا باید از تابلو ترموود استفاده کنیم؟ تفاوت تابلو ترموود با تابلو کامپوزیت در چیست؟ ما در این بخش قصد داریم تا به صورت کامل انواع تابلو ترموود را معرفی کنیم و به شما نشان دهیم که این تابلوها چه نقاط ضعف و چه نقاط قوتی دارند و حتی اینکه چطور باید آنها را نصب کرد.

ترموود چیست؟
در درجه اول باید چوب ترموود را معرفی کنیم و به شما نشان دهیم که این چوب چیست و چه کاربردی دارد. پیش از هر چیز باید از نام ترموود شروع کنیم. ترموود به انگلیسی ThermoWood نوشته می‌شود. این یعنی از دو بخش Thermo به معنای گرما و Wood به معنای چوب تشکیل شده است. ترموود در حقیقت نوعی چوب گرما دیده است و این مساله را می‌توان به راحتی از نام آن برداشت کرد. اما چرا باید چوب را گرما داد؟ در اصل چوب دارای میلیون‌ها میکروارگانیسم مختلف و همچنین صدها موریانه است. این میکروارگانیسم‌ها و موریانه‌ها هستند که باعث آسیب دیدگی چوب در شرایط مختلف می‌شوند. به همین خاطر، تکنولوژی ترموود به بازار عرضه شد تا بتواند جلوی آسیب رسیدن به چوب را بگیرد. برای این کار ابتدا چوب را تا حدود 250 درجه سانتی گراد گرما می‌دهند تا هر گونه میکروارگانیسم، حشره، لارو، تخم حشره و انواع موریانه در آن از بین برود. اساسا دما آنقدر در این بخش بالا است که انگار چوب در آن پخته می‌شود. سپس در مرحله بعدی، چوب را با بخار آب خنک یا همان مه بسیار سرد، ناگهان خنک می‌کنند. این شوک گرم و سرد باعث می‌شود تا چوب کاملا در مقابل سرما و گرما مقاوم شود و دیگر آسیب نبیند.

کاربرد چوب ترموود چیست؟
کاربرد اصلی چوب ترموود استفاده در اماکنی است که در معرض گرما، سرما، باد و باران قرار دارند. به عنوان مثال، می‌توان از ترموود حتی به عنوان نمای ساختمان نیز استفاده کرد و نگران مواردی همچون طبله کردن یا پوسیدگی آن نبود. همچنین از ترموود در تمامی سونا‌های خشک استخر‌ها نیز استفاده می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که برخی افراد از ترموود به عنوان کفپوش حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند تا هم لغزنده نباشد و هم در مقابل آب، از خود واکنش مخرب نشان ندهد. همه این خواص مفید و مقاومت بالا در مقابل عوامل طبیعی باعث شده است تا ترموود گزینه بسیار مناسبی برای تابلو مغازه نیز باشد.

تاریخچه ترموود
باید کشور فنلاند را زادگاه ترموود دانست. کشور فنلاند یک کشور کاملا سردسیر است و شش ماه سال را در خاموشی کامل سپری می‌کند. در این شش ماه، رطوبت هوا به شدت افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر باید گفت که در این کشور، از کلبه‌های چوبی زیادی به عنوان محل سکونت استفاده می‌شود. در گذشته چوب‌های این کلبه‌ها در شش ماه تاریک سال به سرعت دچار پوسیدگی می‌شد و در چنین شرایطی، تعمیر و نگه داری آن بسیار دشوار بود. از این رو مردم فنلاند به فکر ساخت چوبی افتادند که در مقابل رطوبت و سرما از خود مقاومت نشان دهد و به سادگی دچار پوسیدگی نشود. دقیقا به همین خاطر بود که چوب ترموود ساخته شد. ترموود در سال 1930 توسط فنلاندی‌ها ساخته شد و تا مدت‌ها فقط مصرف داخلی داشت. اما طولی نکشید که مردم جهان از این ابتکار مهم اطلاع پیدا کردند و نیاز به تولید این چوب افزایش پیدا کرد.
بد نیست بدانید که حتی هنوز هم بعد از گذشت حدود 80 سال، چوب ترموود فنلاند، جزء بهترین انواع چوب ترموود در دنیا است و بیشترین کیفیت را دارد. البته گفتنی است برخی افراد بر این باورند که در ایران باستان نیز برای افزایش مقاومت چوب از روشی مشابه استفاده می‌کردند و هنوز هم آثار آن در تخت جمشید و ابنیه تاریخی دیگر موجود است. اما از نظر علمی و تاریخ معاصر، قدمت ساخت این چوب، به حدود 80 سال پیش باز می‌گردد و زادگاه آن را فنلاند می‌دانند.

چند نوع ترموود در بازار وجود دارد؟
چوب ترموود بر اساس روش ساخت و نوع چوب به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود که البته شما برای خرید یا سفارش چوب ترموود، تنها باید یکی از آنها را انتخاب کنید.
دسته بندی چوب ترموود بر اساس روش تولید
• ترمو- اس : ترمو-اس نوعی چوب ترموود است که مقاومت کمتری در مقابل رطوبت دارد و در ساخت آن از دمای کمتری استفاده شده است و بیشتر می‌توان از آن در نمای داخلی و دکوراسیون داخل منازل استفاده کرد.
• ترمود- دی: دی مخفف کلمه انگلیسی Durability بوده و نشان دهنده استقامت و مقاومت است. برای ساخت این نوع ترموود از دمای بیشتری استفاده می‌شود و چوب تا حدود 300 درجه گرما می‌بیند تا به خوبی در مقابل رطوبت، سرما و گرما مقاومت پیدا کند. به همین خاطر این نوع چوب ترموود برای مصارف نمای ساختمان و تابلو مغازه مناسب است.
دسته بندی چوب ترموود بر اساس نوع چوب استفاده شده
• چوب نرم: ترموود چوب نرم یا همان سافت وود از چوب‌هایی ساخته شده است که نسبتا نرم هستند و رطوبت بیشتری را درون خود دارند. معمولا ترموودهایی که از چوب درختان برگ سوزنی مثل کاج تهیه شده باشند را سافت وود می‌نامند و از آنها بیشتر در طراحی دکوراسیون داخلی منازل استفاده می‌کنند چرا که مقاومت کمتری در مقابل رطوبت و عوامل طبیعی دارند.
• چوب سخت: ترموود چوب سخت یا همان هارد وود از چوب‌هایی ساخته شده‌اند که نسبتا سخت‌تر هستند و رطوب کمتری در خود دارند. معمولا ترموودهایی که از چوب درختان پهن برگ مثل گردو ساخته می‌شوند را هارد وود می‌نامند و از آنها در طراحی نمای ساختمان و یا تابلوسازی استفاده می‌کنند چرا که مقاومت بسیار بالایی در مقابل رطوبت و سایر عوامل طبیعی دارند.
مزیت اصلی تابلو ترموود در چیست؟
از عمر ترموود حدود 80 سال می‌گذرد اما کمتر از 10 سال است که توانسته پای خود را به بازار ایران باز کند. در ابتدا از ترموود در ساخت سونای استخرها استفاده می‌شد. اما رفته رفته، کاربرد ترموود وسعت پیدا کرد و از آن در طراحی نمای خارجی ساختمان‌ها نیز استفاده کردند. تابلوسازها نیز پیش از ترموود، از کامپوزیت استفاده می‌کردند. چه تابلو کامپوزیت و چه تابلو ترموود ، به تابلوسازها این امکان را می‌دادند تا بتوانند سیم کشی را از پشت انجام دهند. از آنجا که دیگر سیم‌ها مشهود نبودند، این کار در درجه اول روی زیبایی ظاهری تابلو مغازه تاثیر می‌گذاشت و در درجه دوم پروسه نصب را ساده‌تر می‌کرد و همچنین تعمیرات تابلو ارزان‌تر و ساده‌تر می‌شد. به همین خاطر، تابلو ترموود و تابلو کامپوزیت راه خود را در بازار تابلوسازی ایران پیدا کردند.
سال‌ها پیش شهرداری تهران و برخی از شهرهای تاریخی همانند یزد، اصفهان، شیراز، سمنان و غیره قانونی را تصویب کردند که مطابق آن، اجازه استفاده از نمای کامپوزیت و تابلوی کامپوزیت در بافت‌های تاریخی داده نمی‌شود. به عنوان مثال، هنوز هم امکان نصب تابلو کامپوزیت در اماکنی مثل بازار تهران داده نمی‌شود. از طرف دیگر، تابلو کامپوزیت کمی قدیمی شده بود و تابلوسازها به دنبال جایگزینی جدید و مناسب بودند. به همین خاطر تابلو ترموود وارد عرصه تابلوسازی شد. مزیت اصلی تابلو ترموود را می‌توان مقاومت بالا در مقابل عوامل طبیعی و همچنین ظاهری بسیار ساده و بدون زرق و برق دانست که حس طبیعت دوستی و آرامش را به مخاطب منتقل می‌کند.

با نقاط قوت و ضعف تابلو ترموود بیشتر آشنا شوید
تابلو ترموود جزء تابلوهای نسبتا گران قیمت محسوب می‌شود. پس به همین خاطر در اینجا قصد داریم تا شما را با نقاط قوت و نقاط ضعف آن به صورت کامل آشنا کنیم تا بتوانید تصمیم‌گیری مناسبی داشته باشید.
نقاط قوت
• ظاهری بسیار زیبا و کم زرق و برق
• قابلیت سوراخ کاری و سیم کشی پشت کار
• عدم ایجاد شوک الکتریکی
• مقاومت بسیار بالا در مقابل باد، باران، سرما و گرما
• ظاهری متفاوت
نقاط ضعف
• نصب نسبتا دشوار ( نیاز به نصاب حرفه‌ای دارد)
• قیمت نسبتا بالا
• تنوع رنگ کم
• غیر قابل تعمیر

تفاوت تابلوهای ترموود آریو پاسارگاد در چیست؟
بی شک هنگامی که قصد سفارش تابلو ترموود را داشته باشید، از چندین و چند شرکت استعلام قیمتی خواهید گرفت تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. اما باید حتما این نکته را در نظر داشته باشید که در دنیای تابلوسازی، همیشه ارزان‌ترین گزینه، بهترین گزینه نیست. در حال حاضر آریو پاسارگاد یکی از بهترین انواع تابلو ترموود را به بازار عرضه می‌کند. در درجه اول این شرکت تابلوسازی از بهترین چوب ترموود فنلاندی یا اسلوانی استفاده می‌کند تا دوام و کیفیت تابلو مغازه شما را افزایش دهد. در درجه دوم باید بدانید که بسیاری از تابلوسازها، به صورت مستقیم تخته‌های ترموود را روی یک قاب فلزی در کارگاه پیچ کرده و بر سردرب مغازه شما نصب می‌کنند. اما آریو پاسارگاد بر طبق اصول معماری عمل می‌کند و ابتدا یک فریم فلزی با پروفیل 20 به صورت دقیق با زاویه 90 درجه می‌سازد. سپس روی این فریم را با چوب‌های گازوئیلی ضد آب روسی می‌پوشاند و در نهایت ترموود را روی این چوب روسی فیکس می‌کند. با این کار به هزینه ساخت تابلو بین 150 تا 250 هزار تومان اضافه می‌شود و این به خاطر سختی نصب، هزینه چوب روس و همچنین هزینه پروفیل 20 خواهد بود.
در حقیقت باید بدانید که سود آریو پاسارگاد شاید از سود سایر همکاران کمتر باشد و بیشتر مبلغی که از شما دریافت می‌کند، صرف کیفیت کار شما خواهد شد. از طرفی در قیمت‌های بالا، همواره سود کاهش پیدا می‌کند تا جنبه رقابتی حفظ شود. پس باید بدانید که پیش فاکتورهای ارزان‌تر، سود بیشتری از شما دریافت می‌کنند و کیفیت بسیار پایین‌تر با دوام بسیار کمتری را در اختیار شما قرار می‌دهند و دلیل آن هم این است که امکان ندارد با چنین قیمت‌های پایینی بتوان از پس هزینه چوب روس و سایر اجزای تابلو ترموود برآمد، مگر اینکه بخواهند حداقل متری 200 هزار تومان از جیب خود برای شما ضرر پرداخت کنند!

مقاطع ترمووود
لیست قیمت ترمووود شرکت تابلو سازی آریو پاسارگاد
لیست قیمت ترمووود (تابلو ترمووود)
ردیف نوع کالا قیمت واحد (ریال)
1 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP- مقطع 16*92 با رنگ ترموس 2.500.000
2 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP- مقطع 19*92 با رنگ ترموس 2.700.000
3 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP= مقطع 26*117 با رنگ ترموس 3.000.000
4 حمل چوب ترمو تا محل پروژه 25.000.000
چوب ترمو فنلاند با زیر سازی قوطی فلزی 20*40 و چوب روس اشباع و رنگ پایه روغن شرکتی ترموس با گارانتی 20 ساله


 
ردیف نوع کالا قیمت واحد (ریال)
1 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP- مقطع 16*117 با رنگ ترموس 2.500.000
2 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP- مقطع 19*117 با رنگ ترموس 2.700.000
3 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP= مقطع 26*117 با رنگ ترموس 3.000.000
4 حمل چوب ترمو تا محل پروژه 25.000.000
چوب ترمو فنلاند با زیر سازی قوطی فلزی 20*40 و چوب روس اشباع و رنگ پایه روغن شرکتی ترموس با گارانتی 20 ساله


لیست قیمت ترمووود لوناوود- SLP- کارنینگتون-باتاب وود- نووا وود (تابلو ترمووود)
ردیف نوع کالا قیمت واحد (ریال)
1 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP- مقطع 16*117 با رنگ جوتن 3.000.000
2 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP- مقطع 19*117 با رنگ جوتن 3.500.000
3 تهیه و اجرای تابلو ترمووود SHP= مقطع 26*117 با رنگ جوتن 4.000.000
4 حمل چوب ترمو تا محل پروژه 25.000.000
چوب ترمو فنلاند با زیر سازی قوطی فلزی 20*40 و چوب روس اشباع و رنگ پایه روغن شرکتی ترموس با گارانتی 20 ساله

✔ کسورات قانونی شامل موارد بالا نمیگردد و در صورت ارائه فاکتور رسمی 10 درصد به قیمت کل اضافه میگردد
✔ آدرس : فلکه اول تهرانپارس – ابتدای خیابان گلبرگ – پلاک 20 – جنب برگر لند - طبقه چهارم - واحد 6
✔ تلفن مستقیم مشاور و فروش :  ​376 74 021           تلفکس : 76702327 - 77297334          همراه : 09124277076